CQ2WB50-10DCZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CQ2WB50-10DCZ CQ2 double acting, double rod compact pneumatic cylinder. Bore size 50mm. Standard with male or female piston rod threads. Auto switches can be mounted on any of the four surfaces. Operating pressure 0.1-1.0 MPa.
MODEL CQ2WB50-10DCZ
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Auto Switch Groove
Z (Auto Switch Mounting Grooves)
Body Option
C (Rubber Bumper)
Bore
50mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m or none in the case of No Switch
Mounting
B (Through Hole [Standard])
Number
2 pcs. or None in the Case of No Switch
Port Thread Type
32-100 bore; M thread 12 to 25 bore
Stroke
10 mm
Type
Standard
Standard double acting, double rod version of the CQ2 compact cylinder. The CQ2 is available in bore sizes from 12mm to 100mm. It comes standard with male or female piston rod threads. It is possible to mount auto switches on any of the 4 surfaces.