SY7220-5DZ-02T
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC SY7220-5DZ-02T is a SY7000 series 5-port solenoid valve with 24VDC coil and Rc1/2 port. This single solenoid, spring return valve offers high flow with low power consumption in a compact design. Suitable for body ported or base mounted configurations, it can be used individually or manifold mounted. Fluid: air.
MODEL SY7220-5DZ-02T
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Electrical Entry
D (DIN Terminal w/Connector)
Manifold type
20 (Body Ported)
Manual Override
Non-locking push style
Pilot
Internal pilot
Port Size
02 (Body Ported 1/4, Base Mounted Sub-plate 1/4)
Surge Suppressor
Z (light & surge suppressor)
Thread
T (NPTF)
Type of actuation
2 (2 position double)
Voltage
5 (24VDC)
  • Fluid: air
  • Operating pressure range: (internal pilot) 0.1 - 0.7MPa
    (external pilot) -100kPa to 0.7MPa
    (external pilot, pilot pressure range) 0.25 - 0.7MPa
  • Effective area mm2(Cv): body ported 10.6 (0.59);
    base mounted 12.6 (0.7)
  • Coil rated voltage: 3, 5, 6, 12, 24VDC;
    100, 110, 200, 220VAC
  • Response time (0.5MPa) w/o indicator light &
    surge voltage suppressor: 32ms or less
  • Ambient & fluid temperature: 50°C