MXS-AS12L-X11
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MXS-AS12L-X11 MXS Series precision slide table pneumatic actuator with stroke adjuster. Designed for guided linear motion with shock absorber capability at extension or retraction end. Compatible with bore sizes 6, 8, 12, 16, 20, and 25mm. Ideal for automated assembly and pick-and-place applications.
MODEL MXS-AS12L-X11
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Adjustment range
X11 (15 mm)
Bore
12 mm
Stroke adjuster
AS (stroke adjuster, extension end)
Symmetric type
L (symmetric type)
  • Available with stroke adjuster at extension or retraction end
  • Available with shock absorber at extension or retraction end
  • Applicable bore sizes: 6, 8, 12, 16, 20, and 25mmStandard or symmetric type
  • Adjustable range for stroke adjuster (only): 5mm (standard), X11 (15mm), or X12 (25mm)