CP96SDB63-50C
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CP96SDB63-50C CP96 ISO standard pneumatic cylinder with profile tube design and enclosed tie rods. 63mm bore, 50mm stroke, double acting. Air cushion and bumper cushion combination reduces noise at end of stroke. High accuracy and durability for industrial automation.
MODEL CP96SDB63-50C
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Bore
63mm
Stroke
50mm
CP96, profile tube design ISO cylinder with enclosed tie rods, is available in 6 bore sizes from ø32 to ø125mm. The series is available with a single or double rod in 6 bore sizes from ø32 to ø125mm. The air cushion and bumper cushion combination greatly reduces noise at the end of stroke. High accuracy covers and tie rod nuts improve mounting accuracy and extend the cylinder life. Increasing the precision of the bushing and piston rod, as well as reducing tolerances, has decreased the deflection of the piston rod. Standard strokes range from 25 to 800mm.
  • Standard stroke up to 800mm