MGC25-40-AD501
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGC25-40-AD501 compact guide pneumatic cylinder with 25mm bore and 40mm stroke. Combines linear actuation with non-rotation guidance for material handling applications. Features standard air cushions, grease nipple, and switch capability.
MODEL MGC25-40-AD501
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
25 mm MGCL/MGCM PART
SMC Family
MGCL/MGCM GUIDED CYLINDER
SMC Family Code
I1
SMC Products Line
ACTUATOR
  • Ball bushing bearings
  • Bore sizes from 20mm to 50mm