CHDKGB32-15
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CHDKGB32-15 CH series hydraulic cylinder with 32mm bore and 15mm stroke. JIS standard compact design, nominal pressure 3.5MPa to 16MPa. Suitable for industrial hydraulic applications requiring reliable linear actuation.
MODEL CHDKGB32-15
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
32 mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Magnet
D (built-in)
Mounting
B (Basic)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Rod end nut
Female Thread
Stroke
15mm
Thread
Rc
CH series hydraulic cylinders are available in compact, round body, JIS or tie-rod types. Nominal pressure ranges from 3.5MPa to 16MPa. Bore sizes are available, depending on the series, from 20 to 160. Auto switches are available on most models.
  • JIS standard compact hydraulic cylinder
  • Nominal pressure: 16MPa