MLGPM40-25Z-B-M9BZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MLGPM40-25Z-B-M9BZ is a compact guide cylinder with fine lock mechanism from the MLGPM series. It features a 40mm bore and 25mm stroke, designed for high side load applications in material handling, lifting, and stopping. The integrated guide body enhances rigidity and precision.
MODEL MLGPM40-25Z-B-M9BZ
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
M9BZ
Bearing Type
M
Bore Size
40
Cylinder stroke
25
Lock Direction
B
Made to Order
Number Of Auto Switches
Port type
  • Low profile with compact lock unit
  • Locking is possible at any desired position
  • Locking direction is selectable
  • Slide or ball bushing bearings
  • Four types of mounting
  • Available in 20 to 100mm bore sizes