C96SL80-150C
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC C96SL80-150C C96 ISO 15552 standard pneumatic cylinder with 80mm bore and 150mm stroke. Double acting, tie rod construction. High accuracy covers and tie rod nuts improve mounting accuracy and extend cylinder life.
MODEL C96SL80-150C
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
Bore Size
80
Cushion
C
Cylinder stroke
150
Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Made to Order
Mounting style
L
Number Of Auto Switches
Rod boot
Rod Boot 2
With Auto Switch(Built-in Magnet)
Series C96 cylinders conform to ISO 15552. The series is available with a single or double rod in 6 bore sizes from °32 to °125mm. High accuracy covers and tie rod nuts improve mounting accuracy and extend the cylinder life. Increasing the precision of the bushing and piston rod, as well as reducing tolerances, has decreased the deflection of the piston rod. Standard strokes range from 25 to 800mm.