JMGPM20-20-M9PW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC JMGPM20-20-M9PW JMGPM compact global pneumatic cylinder with 20mm bore and 20mm stroke. Features lightweight design at 0.1 kg, 4-direction piping, and 3 mounting options. Port thread types include NPT and G. Suitable for compact automation applications.
MODEL JMGPM20-20-M9PW
Auto Switch
M9PW
Bore Size
20
Cylinder stroke
20
●Port thread types NPT, G added. [New]
●Compact/Shortened overall length: 30.5mm, Shortened height: 16 mm
●Weight up to 69% lighter (0.32 kg → 0.1 kg)