SMC CD85N25-200C-A-A93 C85 series ISO 6432 round body pneumatic cylinder with 25mm bore and 200mm stroke. Double acting design with auto switch capability. Suitable for use in extremely dusty environments due to unique rod packing seal. Operating pressure 0.1-1.0 MPa.
MODEL CD85N25-200C-A-A93
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Accessory
Auto Switch
A93
Auto Switch Mounting Style
A
Bore Size
25
Built-in magnet
D
Cushion
C
Cylinder stroke
200
Head cover type
N
Made to Order
Mounting bracket
Number Of Auto Switches
Rod boot
The C85 series conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P. The C85 is available in bore sizes 8mm through 25mm with standard strokes ranging from 10mm through 300mm. A unique rod packing design prevents entry of dust and the effectiveness of the seal is such that the C85 is suitable for use in extremely dusty environments. With abrasion resistant packings and replaceable nose seals, the C85 offers exceptional service life.
- Double acting, single rod, crimped cylinder
- Conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P
- Bore sizes *: 8, 10, 12, 16, 20, 25
- Standard strokes up to 300mm