CLKQG50-190RDH-X2545
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CLKQG50-190RDH-X2545 is a CLK2 series pin clamp cylinder with a 50mm bore and 190mm stroke. It features a compact lock mechanism that minimizes length extension while maintaining mounting interchangeability with the CLK1 series. Ideal for holding applications in clamped or unclamped states.
MODEL CLKQG50-190RDH-X2545
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
SMC's CLK2 series is a perfect choice for holding applications in either a clamped or unclamped state. CLK2 cylinders have a compact lock mechanism which minimizes the extension of the length dimension (2mm shorter), while maintaining the mounting interchangeability with the CLK1 existing product line. The CLK2 is capable of being locked at any position within the entire stroke. A dedicated solenoid valve is not required for unlocking, thus reducing the initial costs and replacement of the existing equipment.