JMGPM20-20-M9BWSAPC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC JMGPM20-20-M9BWSAPC JMGPM series compact global pneumatic cylinder with 20mm bore and 20mm stroke. Features lightweight aluminum body, auto switch ready, and multiple mounting options. Suitable for general pneumatic automation applications.
MODEL JMGPM20-20-M9BWSAPC
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
M9BWSAPC
Bearing Type
M
Bore Size
20
Cylinder stroke
20
Number Of Auto Switches
Port Thread Type
●Bore sizes Φ80, Φ100 added. [New]
●Port thread types NPT, G added. [New]
●Compact/Shortened overall length: 30.5mm, Shortened height: 16 mm
●Weight up to 69% lighter (0.32 kg → 0.1 kg)