MK2TG32-20LN-M9PSAPC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MK2TG32-20LN-M9PSAPC MK2 rotary clamp pneumatic cylinder with 32mm bore and 20mm stroke. Combines compact cylinder size with 90-degree rotational capability for heavy duty clamping applications. Features an integrated arm that swings out of the way when extended. Includes M9PSAPC auto switch.
MODEL MK2TG32-20LN-M9PSAPC
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
M9PSAPC
Body Option
N
Bore Size
32
Clamp stroke
20
Cylinder port
Made to Order
Mounting style
G
Number Of Auto Switches
Rotary direction
L
Combining compact cylinder size and rotational capability, the MK2 cylinder is designed for heavy duty clamping applications, with an available integrated arm that swings out of the way when the cylinder is extended. 90deg. clockwise or counter clockwise rotation is available, and clamping arms with adjustment screw are standard options. MK2 is available in 6 bore sizes from 20mm to 63mm and stokes from 10 mm to 50 mm.
  • Heavy duty rotary clamp cylinder
  • Bore sizes: 20mm-63mm
  • Mounting: through hole, head end flange
  • Available strokes: 10mm, 20mm, 50mm