NCDRA1BS80-90CZ-M9BL
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC NCDRA1BS80-90CZ-M9BL NCRA1 series rack and pinion rotary actuator with 80mm bore and 90° rotation. Features high torque-to-size ratio, accurate positioning, and rail type mounting for easy switch adjustment. Includes M9BL auto switch. Suitable for pneumatic rotary motion applications.
MODEL NCDRA1BS80-90CZ-M9BL
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
The NCRA1 series is a rack and pinion rotary actuator, which offers very high torque-to-size and accurate positioning. Rail type mounting allows switch position to be easily adjusted. Bore sizes available include 30, 50, 63, 80 and 100mm. Single rod end or double rod end models are available.
  • Standard type rotary actuator
  • Single or double rod end available
  • Bore sizes: 50mm ~ 100mm