C96SD40-50C
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC C96SD40-50C ISO Standard Pneumatic Cylinder conforms to ISO 15552. Double acting, tie rod design with 40mm bore and 50mm stroke. Cushioned both ends. High accuracy covers and tie rod nuts improve mounting accuracy and extend cylinder life.
MODEL C96SD40-50C
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
Bore Size
40
Cushion
C
Cylinder stroke
50
Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Made to Order
Mounting style
D
Number Of Auto Switches
Rod boot
Rod Boot 2
With Auto Switch(Built-in Magnet)
Series C96 cylinders conform to ISO 15552. The series is available with a single or double rod in 6 bore sizes from °32 to °125mm. High accuracy covers and tie rod nuts improve mounting accuracy and extend the cylinder life. Increasing the precision of the bushing and piston rod, as well as reducing tolerances, has decreased the deflection of the piston rod. Standard strokes range from 25 to 800mm.