IZS41-880-06B-X10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC IZS41-880-06B-X10 Ionizer Bar from the IZS30/31/40/41/42 series. This dual AC type static neutralizer features an 880mm effective length, energy-saving high-efficiency cartridge, and feedback sensor for rapid neutralization. Potential amplitude of 25 V or less at 300 mm installation height. Auto balance sensor reduces adjustment and maintenance labor.
MODEL IZS41-880-06B-X10
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bar length
880
Bracket
B
Electrode Cartridge Type/Electrode Needle Material
Input/output specifications
Made to Order
X10
One-touch fitting
06
Power supply cable
Sensor
Type
41
●Energy saving high-efficiency cartridge [New]
●Dual AC Type: Potential amplitude: 25 V or less (Compared at an installation height of 300 mm)