IZS41-1120PN-08
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC IZS41-1120PN-08 is an ionizer bar from the IZS30/31/40/41/42 series, designed for static neutralization. It features a 1120mm effective length and an 8-pin connector. The dual AC type achieves potential amplitude of 25 V or less at 300 mm installation height. Includes feedback sensor for rapid neutralization and auto balance sensor to reduce adjustment labor.
MODEL IZS41-1120PN-08
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bar length
1120
Bracket
Electrode Cartridge Type/Electrode Needle Material
Input/output specifications
P
Made to Order
One-touch fitting
08
Power supply cable
N
Sensor
Type
41
●Energy saving high-efficiency cartridge [New]
●Dual AC Type: Potential amplitude: 25 V or less (Compared at an installation height of 300 mm)