JMGPM40TN-50-M9PL
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC JMGPM40TN-50-M9PL JMGPM Series compact global pneumatic cylinder with 40mm bore and 50mm stroke. Features lightweight design (up to 69% lighter), compact overall length, and multiple mounting options. Port thread types include NPT and G. Piping possible in 4 directions.
MODEL JMGPM40TN-50-M9PL
Auto Switch
M9PL
Bore Size
40
Cylinder stroke
50
Number Of Auto Switches
Port Thread Type
TN
●Bore sizes Φ80, Φ100 added. [New]
●Port thread types NPT, G added. [New]
●Compact/Shortened overall length: 30.5mm, Shortened height: 16 mm
●Weight up to 69% lighter (0.32 kg → 0.1 kg)