SEGC1-0.75-12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dixon SEGC1-0.75-12 Spring Guard with Tang, 12" length, made of galvanized steel. Designed to protect hose ends from kinking and abrasion at the connection point.
MODEL SEGC1-0.75-12
BRAND
SKU
841098
each
Contact supplier for technical support on: 8779634966
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Length
12 in
Material
Galvanized steel
Construction
  • 1" tang
  • Approximate number of coils: 33
  • Wire Gauge: 0.175"
Features
  • End tang allows end guard to be secured under a clamp or ferrule.
Includes
With tang
SKU: 115099
Reasonable and reasonably fast shipping
Read more
SKU: 107691
Solid valve!
Read more
Dixon 8hf8-b 1" iso-b coupler 1" nptf brass 200025-8
Great price, fast delivery.
Easy
Easy and quick.
Suggested Items
Recently Viewed
#2243892
Bestorq 5/5V1800 Wedge BANDED V-BELT
Brand Bestorq
Model 5/5V1800
Free shipping
Free shipping
Reviews
Solid valve!