SEGC1-2.00-16
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dixon SEGC1-2.00-16 Spring Guard with Tang, 16" length, galvanized steel construction. Designed to protect hose at the coupling connection, preventing kinking and extending hose life. Suitable for industrial and agricultural applications.
MODEL SEGC1-2.00-16
BRAND
SKU
841103
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Length
16 in
Construction
  • 2" tang
  • Approximate number of coils: 44
  • Wire Gauge: 0.280"
Features
  • End tang allows end guard to be secured under a clamp or ferrule.
Includes
With tang
SKU: 113319
Easy
Easy and quick.
Read more
SKU: 2933980
Dixon 8hf8-b 1" iso-b coupler 1" nptf brass 200025-8
Great price, fast delivery.
Read more
Crimps!
The dies work, MRO ... the retailer ... nice ... quick ... good price and delivered in days
They're great.
Perfect fit, excellent price.
Suggested Items
Recently Viewed
Reviews
Easy
Easy and quick.