SEGC1-2.50-18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dixon SEGC1-2.50-18 Spring Guard with Tang, 18" length, made of galvanized steel. Designed to protect hose ends from kinking and abrasion in industrial applications.
MODEL SEGC1-2.50-18
BRAND
SKU
841104
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Length
18 in
Construction
  • 2" tang
  • Approximate number of coils: 50
  • Wire Gauge: 0.280"