We never sell your data to third parties
Thomson Linear SRM20T2 shaft support, rail only, standard profile, predrilled, aluminum construction, 600 mm long, designed for use with 20 mm diameter shaft.
MODEL SRM20T2
$199.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Shaft supports simplify mounting of Thomson 60 Case shafts. Users of Thomson 60 Case shafting should consider the use of these shaft supports
- These supports can be used horizontally or vertically.
- Mount the shaft (not included) to the Support from the bottom. Bolt assembly to the machine from top through the support flange.
- Support only. Shaft not included
- Y1=Y2 is standard. Special Y1 and overall length can be specified by customer.
- See SRAM part numbers for support and Shaft assembled together
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Material, Support | Steel |
| Option Predrilled (PD) | Predrilled |
| Support Style | Standard Profile |
| UPC Number | 662486268482 |
| Weight | 4.2 kg |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 20 mm |
| [A] | 56 mm |
| [A1] | 28 mm |
| [A1] Tolerance | ± 0.02 mm |
| [A2] | 11 mm |
| [E1] | 37 mm |
| [E1] Tolerance | ± 0.015 mm |
| [F1] | 6 mm |
| [H] | 38 mm |
| [H] Tolerance | ± 0.02 mm |
| [N] | 6.6 mm |
| [X] Dim | 150 mm |
| Length | 600 mm |
| Recomended Bolt | M6 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Wiegmann |
| Model | PBXD1 |
| Brand | Generac |
| Model | A0000236800 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | T0606 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more