We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear A162536SS Linear Bearing, Ball Bushing only, Precision Steel, 1 in, Closed, Not Self-aligning, Stainless Steel, A Grade; Use with 1 in Diameter Class S Shaft in end supported applications Not Self-aligning, Stainless Steel, A Grade; Use with 1 in Diameter Class S Shaft in end supported applications
MODEL A162536SS
$243.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
- For use with S class Shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Corrosion Resistant Option | Stainless Steel |
| Grade | A Grade |
| Material | Steel |
| Number of Ball Circuits | 5 |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Temperature Max | 600 °F |
| UPC Number | 662486100324 |
| Use with shafting Class | Class S |
| Weight | 0.38 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 1 in |
| [C] Length Along Axis | 2.235 / 2.250 in |
| [C1] | 1.741 / 1.759 in |
| [C2] Min | 0.068 in |
| [D] Housing Bore recommended for Press Fit housing | 1.5615 / 1.5620 in |
| [D] Recommended Housing Bore | 1.5625 / 1.5630 in |
| [D], Nominal | 1.5625 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 245 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Airmaster |
| Model | 94356 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 04HP188168 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6761288 |
| Brand | Champion |
| Model | 705C-K |
| Brand | Pramet |
| Model | 6759639 |
| Brand | Airmaster |
| Model | 94342 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more