Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson A324864-NB Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 2 in bore, closed type, not self-aligning, with nylon balls. A Grade. Designed for use with 2 in diameter Class S shaft in end supported applications.
MODEL A324864-NB
$528.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
| C | 101.60 mm (4.000 in) |
|---|---|
| C2 | 2.62 mm (0.103 in) |
| d | 50.80 mm (2.000 in) |
| D | 76.20 mm (3.000 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 489.304 N / 110 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Cle-Force C69299 M14X2 1690M HS TAPER HAND TAP
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69299 |
$13.39
Each
Free shipping
Regal 015429AS 3/4-10 H3 4 Flt. Plug Extension Tap - 8" Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 015429AS |
$145.29
Each
Free Shipping orders over $100
$385.00
Each
Free Shipping orders over $100
IRWIN 1838540 TX TR T30 IMPACT BIT T30 X 1" BULK
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 1838540 |
$62.88
Each
Free shipping
RAB VANLED75NFFRW/PCS2 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 75W and 9,754 lumens at 137.5 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate frosted flat lens. The die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes a 277V swivel photocell. DLC listed for canopy lighting, with a 100,000-hour L70 lifespan and 5-year warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | VANLED75NFFRW/PCS2 |
$528.04
Each
Free Shipping orders over $100
$364.86
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Force C68451 #51 1603 COB 135DEG HD JOBBER-STRAW
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68451 |
$1.23
Each
Free shipping
Greenfield 356688 #10-24NC SPGP H2 2FL GP PLUG SPIRAL POINT TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 356688 |
$9.31
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more