Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear A324864-SP Precision Steel Ball Bushing Bearing, 2 in bore, Closed, Not Self-aligning, with stainless steel balls and black oxide retainer and sleeve. A Grade; designed for use with 2 in diameter Class S shaft in end supported applications.
MODEL A324864-SP
$484.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
| C | 101.60 mm (4.000 in) |
|---|---|
| C2 | 2.62 mm (0.103 in) |
| d | 50.80 mm (2.000 in) |
| D | 76.20 mm (3.000 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 3,425.131 N / 770 lbf |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$48.60
Each
Free shipping
Thomson Linear 511H30C0ES2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, High Precision grade, C (Narrow) style, 0 - Clearance preload, steel construction. Includes ES2 - 10 mm dowel hole slip fit option for precise alignment in factory automation applications.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511H30C0ES2 |
$318.54
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
$41.22
Each
Free shipping
$96.56
Each
Free shipping
Cle-Force C69479 1-8NC 1698 CBN BOT HAND TAP
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69479 |
$12.49
Each
Free shipping
Fibox AR10106CHTSSTF JIC10 x 10 x 6 hinged clear cover twist SS latch padlockable flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | AR10106CHTSSTF |
$135.88
Each
Free Shipping orders over $100
Greenfield 313511 5/8-18 UNF 3FL H11 SPPT PLUG HSS BRT
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 313511 |
$33.51
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more