We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson A4812-NB Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 0.25 in bore, closed type, not self-aligning, with nylon balls, A grade. Designed for use with 0.25 in diameter Class S shaft in end supported applications.
MODEL A4812-NB
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$95.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
| C | 19.05 mm (0.750 in) |
|---|---|
| C1 | 13.08 mm (0.515 in) |
| C2 | 0.99 mm (0.039 in) |
| d | 6.35 mm (0.250 in) |
| D | 12.70 mm (0.500 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 8.452 N / 1.9 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Cle-Force |
| Model | C69440 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69119 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68822 |
| Brand | |
| Model | 96900711 |
| Brand | Berkeley |
| Model | PKG 1-10AP |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more