We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson A61014-OH Precision Steel Ball Bushing bearing, 0.375 in bore, closed type, not self-aligning, with oil hole. Designed for use with 0.375 in diameter Class S shaft in end supported applications.
MODEL A61014-OH
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$70.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
- For use with S class Shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Grade | A Grade |
| Material | Steel |
| Number of Ball Circuits | 4 |
| Oil Hole | Oil Hole |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Temperature Max | 500 °F |
| UPC Number | 662486105817 |
| Use with shafting Class | Class S |
| Weight | 0.06 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.375 in |
| [C] Length Along Axis | 0.860 / 0.875 in |
| [C1] | 0.624 / 0.6400 in |
| [C2] Min | 0.039 in |
| [D] Housing Bore recommended for Press Fit housing | 0.6240 / 0.6245 in |
| [D] Recommended Housing Bore | 0.6250 / 0.6255 in |
| [D], Nominal | 0.625 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 37 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | NoTrax |
| Model | 970S0035BE |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68938 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | N412162010SSC |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDXLATNB/7PR |
| Brand | Schunk |
| Model | 430251 |
| Brand | Drillco |
| Model | 700A017 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more