We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear A81420SS Linear Bearing, Ball Bushing only, Precision Steel, 0.5 in, Closed, Not Self-aligning, Stainless Steel, A Grade; Use with 0.5 in Diameter Class S Shaft in end supported applications Not Self-aligning, Stainless Steel, A Grade; Use with 0.5 in Diameter Class S Shaft in end supported applications
MODEL A81420SS
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$86.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
- For use with S class Shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Corrosion Resistant Option | Stainless Steel |
| Grade | A Grade |
| Material | Steel |
| Number of Ball Circuits | 4 |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Temperature Max | 600 °F |
| UPC Number | 662486100515 |
| Use with shafting Class | Class S |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.5 in |
| [C] Length Along Axis | 1.235 / 1.250 in |
| [C1] | 0.951 / 0.9670 in |
| [C2] Min | 0.046 in |
| [D] Housing Bore recommended for Press Fit housing | 0.8740 / 0.8745 in |
| [D] Recommended Housing Bore | 0.8750 / 0.8755 in |
| [D], Nominal | 0.875 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 59 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Drillco |
| Model | 25A432P |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more