We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson ADJ122026SS Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 0.75 in bore, closed type, not self-aligning, adjustable, stainless steel construction, A grade. Designed for use with 0.75 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL ADJ122026SS
$122.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Corrosion Resistant Option | Stainless Steel (up to and including 1") |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L |
| Nominal Diameter | 19.050 mm / 0.75 in |
| Outer Diameter | 31.750 mm / 1.25 in |
| Length | 41.275 mm / 1.625 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 622.751 N / 140 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Vikan |
| Model | 41965 |
| Brand | Vikan |
| Model | 77759 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69096 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more