Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear ADJ324864-SP precision steel ball bushing bearing, 2 in bore, closed type, not self-aligning, adjustable, with stainless steel balls and black oxide retainer and sleeve, A grade. Use with 2 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL ADJ324864-SP
$602.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
| C | 101.60 mm (4.000 in) |
|---|---|
| C1 | 81.15 mm (3.195 in) |
| C2 | 2.62 mm (0.103 in) |
| d | 50.80 mm (2.000 in) |
| D | 76.20 mm (3.000 in) |
| E | 3.30 mm (0.130 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 3,425.131 N / 770 lbf |
|---|
$14.40
Each
Free shipping
Cle-Force C69184 1-12NF 1691 HS PLUG HAND TAP
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69184 |
$39.64
Each
Free shipping
Cle-Force C68262 LET-F 1602 HS 135DEG HD JOBBER-BLACK
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68262 |
$2.00
Each
Free shipping
RAB PLED52NW/D10 LED Pendant delivers 52W of power with 4,435 lumens at 74 lm/W efficacy. The 4000K neutral white light is complemented by a clear tempered glass lens and precision die-cast aluminum housing. This pendant features 0-10V dimming, a 100,000-hour L70 lifespan, and a 5-year warranty. Suitable for wet locations.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | PLED52NW/D10 |
$773.31
Each
Free Shipping orders over $100
$1,456.08
Each
Free Shipping orders over $100
$834.46
Each
Free Shipping orders over $100
$1,614.86
Each
Free Shipping orders over $100
Bestorq 5VX760 Wedge Cogged V-BELT
| Brand | Bestorq |
| Model | 5VX760 |
$25.97
Each
Free shipping