We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson ADJ81420 Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 0.5 in bore, closed type, not self-aligning, adjustable, A grade. Designed for use with 0.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL ADJ81420
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$60.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L |
| Nominal Diameter | 12.700 mm / 0.5 in |
| Outer Diameter | 22.225 mm / 0.875 in |
| Length | 31.750 mm / 1.25 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 378.099 N / 85 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Vikan |
| Model | 41965 |
| Brand | Vikan |
| Model | 77759 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69096 |
| Brand | Drillco |
| Model | 445E152 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 313603 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69419 |
| Brand | Vikan |
| Model | 56925 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more