We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBU06ALOPN FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 0.375 in bore, Open type, Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant. Designed for use with 0.375 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBU06ALOPN
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$37.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Open |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L SS316 |
| Weight | 0.006 kg / 0.013 lbs |
| Nominal Diameter | 9.525 mm / 0.375 in |
| Outer Diameter | 15.875 mm / 0.625 in |
| Length | 22.225 mm / 0.875 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Static Load Rating | 2,224.111 N / 500 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Whitney Tool |
| Model | 30320 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89079 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | SG18004 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more