We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBU08AL FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 0.5 in bore, closed type, self-aligning, compensated I.D., corrosion resistant. Designed for use with 0.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBU08AL
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$21.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| C | 31.75 mm (1.250 in) |
|---|---|
| C1 | 22.23 mm (0.875 in) |
| C2 | 1.22 mm (0.048 in) |
| C3 | 12.45 mm (0.490 in) |
| C4 | 3.00 mm (0.118 in) |
| d | 12.70 mm (0.500 in) |
| D | 22.23 mm (0.875 in) |
| D1 | 18.03 mm (0.710 in) |
| D2 | 20.83 mm (0.820 in) |
| Static Load Rating | 4,314.775 N / 970 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 301924 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7229771 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 403223 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68237 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more