Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBU08OPN FluoroNyliner Bushing Bearing, 0.5 in bore, Open type, Not Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant. Designed for use with 0.5 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBU08OPN
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$38.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| a | 66.00 ° (66.000 °) |
|---|---|
| C | 31.75 mm (1.250 in) |
| C1 | 22.23 mm (0.875 in) |
| C2 | 1.22 mm (0.048 in) |
| C3 | 12.45 mm (0.490 in) |
| C4 | 3.00 mm (0.118 in) |
| d | 12.70 mm (0.500 in) |
| D | 22.23 mm (0.875 in) |
| D1 | 18.03 mm (0.710 in) |
| D2 | 20.83 mm (0.820 in) |
| E | 7.95 mm (0.313 in) |
| F | 3.45 mm (0.136 in) |
| G | 15.88 mm (0.625 in) |
| Static Load Rating | 4,314.775 N / 970 lbf |
|---|
$365.99
Each
Free Shipping orders over $100
$4,039.65
Each
Free Shipping orders over $100
$78.00
Each
Free shipping
Timken Belts (Carlisle) SPB5300 Metric Super Power-Wedge V-Belt. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
| Brand | Timken Belts |
| Model | SPB5300 |
$169.34
Each
Free Shipping orders over $100
E-Z LOK 41015 Threaded Insert for Metal - M12-1.75 x 1.5D Pack of 5
| Brand | E-Z Lok |
| Model | 41015 |
$0.98
Each
Free shipping
Jason Industrial SPB5300 metric cogged V-belt, SPB section, 5300 mm outside length, 16.3 mm top width, 13 mm thickness. Constructed with chloroprene rubber and polyester tension cord for high-power industrial drives. The cogged design provides improved flexibility and reduced bending loss compared to wrapped equivalents.
| Brand | Jason Industrial |
| Model | SPB5300 |
$119.78
Each
Free Shipping orders over $100
MCR O72CS Squall .20mm Single Ply PVC 49 Coat W/Detach Hood Clear
| Brand | MCR Safety |
| Model | O72CS |
$11.09
Each
Free shipping
$113.05
Each
Free Shipping orders over $100