Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBU10L FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 0.625 in, closed, not self-aligning, compensated I.D., corrosion resistant. Use with 0.625 in diameter Class MM (h6) shaft in end supported applications.
MODEL FNYBU10L
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$33.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L SS316 |
| Weight | 0.033 kg / 0.072 lbs |
| Nominal Diameter | 15.875 mm / 0.625 in |
| Outer Diameter | 28.575 mm / 1.125 in |
| Length | 38.100 mm / 1.5 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Static Load Rating | 6,449.921 N / 1450 lbf |
RAB WPLEDFC80NW/PCS LED Wall Pack delivers 9,945 lumens at 121 lm/W, replacing up to 400W metal halide. This 80W full-cutoff fixture features a 4000K neutral CCT, 76 CRI, and IP66-rated die-cast aluminum housing with tempered glass lens. Includes a 120V swivel photocell. UL listed for wet locations with 100,000-hour L70 lifespan and 5-year warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | WPLEDFC80NW/PCS |
$674.32
Each
Free Shipping orders over $100
Telemecanique XMLP015RD23F
| Brand | Telemecanique |
| Model | XMLP015RD23F |
Call for pricing
$120.57
Each
Free Shipping orders over $100
$607.11
Each
Free Shipping orders over $100
Telemecanique LR2D1303
| Brand | Telemecanique |
| Model | LR2D1303 |
Call for pricing
$674.32
Each
Free Shipping orders over $100
$94.75
Each
Free shipping
$674.32
Each
Free Shipping orders over $100