We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBU12LOPN FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 0.75 in bore, Open type, Not Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant. Designed for use with 0.75 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBU12LOPN
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$40.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| a | 66.00 ° (66.000 °) |
|---|---|
| C | 41.28 mm (1.625 in) |
| C1 | 26.97 mm (1.062 in) |
| C2 | 1.47 mm (0.058 in) |
| C3 | 15.54 mm (0.612 in) |
| C4 | 3.00 mm (0.118 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| D | 31.75 mm (1.250 in) |
| D1 | 27.56 mm (1.085 in) |
| D2 | 29.85 mm (1.175 in) |
| E | 11.13 mm (0.438 in) |
| F | 3.45 mm (0.136 in) |
| G | 3.18 mm (0.125 in) |
| Static Load Rating | 8,451.621 N / 1900 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 343513 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more