We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBU16L FluoroNyliner linear bushing bearing, 1 in shaft diameter, closed type, not self-aligning, compensated I.D., corrosion resistant. Use with 1 in diameter Class MM (h6) shaft in end supported applications.
MODEL FNYBU16L
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$50.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L SS316 |
| Weight | 0.083 kg / 0.184 lbs |
| Nominal Diameter | 25.400 mm / 1 in |
| Outer Diameter | 39.688 mm / 1.5625 in |
| Length | 57.150 mm / 2.25 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Static Load Rating | 15,568.776 N / 3500 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 330020 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more