Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBU20LOPN FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 1.25 in bore, Open type, Not Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant. Designed for use with 1.25 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBU20LOPN
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$96.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| a | 60.00 ° (60.000 °) |
|---|---|
| C | 66.68 mm (2.625 in) |
| C1 | 47.63 mm (1.875 in) |
| C2 | 1.78 mm (0.070 in) |
| C3 | 36.20 mm (1.425 in) |
| C4 | 3.00 mm (0.118 in) |
| d | 31.75 mm (1.250 in) |
| D | 50.80 mm (2.000 in) |
| D1 | 46.61 mm (1.835 in) |
| D2 | 47.88 mm (1.885 in) |
| E | 15.88 mm (0.625 in) |
| F | 5.11 mm (0.201 in) |
| G | 5.00 mm (0.197 in) |
| Static Load Rating | 22,685.930 N / 5100 lbf |
|---|
$87.75
Each
Free shipping
DRILLCO 37E232B 1-1/2 Center Reamer 82Deg 3 FLUTE
| Brand | Drillco |
| Model | 37E232B |
$89.03
Each
Free shipping
Reviews