Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBU24A FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 1.5 in bore, closed type, self-aligning, precision I.D., corrosion resistant. Designed for use with 1.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBU24A
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$87.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L SS316 |
| Nominal Diameter | 38.100 mm / 1.5 in |
| Outer Diameter | 60.325 mm / 2.375 in |
| Length | 76.200 mm / 3 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Static Load Rating | 31, 137.551 N / 7000 lbf |
Berkeley B78647 SSCX Small Centrifugal
| Brand | Berkeley |
| Model | B78647 |
$1,232.19
Each
Free Shipping orders over $100
Fastube AC16 Threaded insert - (3/8" x 16 thread)
| Brand | Fastube |
| Model | AC16 |
$4.27
Each
Free shipping
$23.47
Each
Free shipping
$17.56
Each
Free shipping
Thomson Linear SM30ADJ Linear Bearing, Seal, External, Accessory, 30 mm, Closed, Adjustable. This external seal accessory is designed for use with 30 mm closed linear bearings, providing adjustable sealing to protect against contaminants in linear motion applications.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SM30ADJ |
$41.41
Each
Free shipping