We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBU24AL FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 1.5 in bore, closed type, self-aligning, compensated I.D., corrosion resistant. Designed for use with 1.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBU24AL
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$87.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L SS316 |
| Weight | 0.286 kg / 0.63 lbs |
| Nominal Diameter | 38.100 mm / 1.5 in |
| Outer Diameter | 60.325 mm / 2.375 in |
| Length | 76.200 mm / 3 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Static Load Rating | 31,137.551 N / 7000 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 402324 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68504 |
| Brand | Moline Bearing |
| Model | UCFX12-36 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 894366 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | VANLED75NFFR/PCS2 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more