We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBU24LOPN FluoroNyliner Bushing Bearing, bushing only, 1.5 in bore, Open type, Not Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant. Designed for use with 1.5 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBU24LOPN
$109.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| a | 60.00 ° (60.000 °) |
|---|---|
| C | 76.20 mm (3.000 in) |
| C1 | 57.15 mm (2.250 in) |
| C2 | 2.29 mm (0.090 in) |
| C3 | 42.42 mm (1.670 in) |
| C4 | 3.00 mm (0.118 in) |
| d | 38.10 mm (1.500 in) |
| D | 60.33 mm (2.375 in) |
| D1 | 56.13 mm (2.210 in) |
| D2 | 56.85 mm (2.238 in) |
| E | 19.05 mm (0.750 in) |
| F | 5.11 mm (0.201 in) |
| G | 4.90 mm (0.193 in) |
| Static Load Rating | 31,137.551 N / 7000 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Telemecanique |
| Model | TSXCANTDM4 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | ZBVG35 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | GV1M04 |
| Brand | System Plast |
| Model | AA2501670 |
| Brand | System Plast |
| Model | AA2501304 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7229085 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more