Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBU24OPN FluoroNyliner Bushing Bearing, 1.5 in bore, Open, Not Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant. Use with 1.5 in diameter Class L shaft in continuously supported applications. Self-lubricating polymer/PTFE liner for dry-running, maintenance-free operation.
MODEL FNYBU24OPN
$109.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| a | 60.00 ° (60.000 °) |
|---|---|
| C | 76.20 mm (3.000 in) |
| C1 | 57.15 mm (2.250 in) |
| C2 | 2.29 mm (0.090 in) |
| C3 | 42.42 mm (1.670 in) |
| C4 | 3.00 mm (0.118 in) |
| d | 38.10 mm (1.500 in) |
| D | 60.33 mm (2.375 in) |
| D1 | 56.13 mm (2.210 in) |
| D2 | 56.85 mm (2.238 in) |
| E | 19.05 mm (0.750 in) |
| F | 5.11 mm (0.201 in) |
| G | 4.90 mm (0.193 in) |
| Static Load Rating | 31,137.551 N / 7000 lbf |
|---|
$400.06
Each
Free Shipping orders over $100
RAB PLED2X13NMS2/BL LED Pendant delivers 26W of power and 1,340 lumens at 44 LPW efficacy. The 4000K neutral white light is ideal for commercial spaces. Features two integrated mini sensors for bilevel dimming. Bronze finish. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | PLED2X13NMS2/BL |
$868.58
Each
Free Shipping orders over $100
$17.46
Each
Free shipping
Telemecanique C2JK05
| Brand | Telemecanique |
| Model | C2JK05 |
Call for pricing
$723.09
Each
Free Shipping orders over $100
Bondhus 3607 1/8" Ball End Blade - 12" Long
| Brand | Bondhus |
| Model | 3607 |
$8.62
Each
Free shipping
Cutler Hammer E65PS
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E65PS |
Call for pricing