We never sell your data to third parties
Thomson FNYBU32OPN FluoroNyliner Linear Bearing, bushing only, 2 in bore, Open, Not Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant. Self-lubricating polymer/PTFE liner for dry-running applications. Use with 2 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBU32OPN
$191.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| a | 60.00 ° (60.000 °) |
|---|---|
| C | 101.60 mm (4.000 in) |
| C1 | 76.20 mm (3.000 in) |
| C2 | 2.67 mm (0.105 in) |
| C3 | 36.83 mm (1.450 in) |
| C4 | 3.94 mm (0.155 in) |
| d | 50.80 mm (2.000 in) |
| D | 76.20 mm (3.000 in) |
| D1 | 69.85 mm (2.750 in) |
| D2 | 72.06 mm (2.837 in) |
| E | 25.40 mm (1.000 in) |
| F | 6.73 mm (0.265 in) |
| G | 7.42 mm (0.292 in) |
| Static Load Rating | 55, 602.770 N / 12500 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Isostatic |
| Model | EF081010 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | KES3250LS |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2WUL-R250P |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 6SE6440-2UD31-5DA1 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 512P45B1D |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BS-16-R150 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more