We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUFB08ALS FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 0.5 in bore, Closed, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Use with 0.5 in Diameter Class L Shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUFB08ALS
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$80.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 41.40 mm (1.630 in) |
|---|---|
| B | 42.93 mm (1.690 in) |
| d | 12.70 mm (0.500 in) |
| E1 | 31.75 mm (1.250 in) |
| F1 | 6.35 mm (0.250 in) |
| G1 | 18.29 mm (0.720 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| Static Load Rating | 4,314.775 N / 970 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Irwin Tools |
| Model | 222702 |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 93341 |
| Brand | Flexco |
| Model | RCTP-LEG-NOTCHER-TP-CUTTER |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 92326 |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 92497 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more