We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUFB08LLS FluoroNyliner Bushing Bearing, pillow block, 0.5 in bore, closed, not self-aligning, compensated I.D., corrosion resistant, less seals. Designed for use with 0.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUFB08LLS
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$80.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
- For use with L class Carbon steel or Stainless Steel Shafting
- Fluoronyliner Bushing included, factory installed, in each Pillow Block
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Closed |
| Corrosion Resistant Option | Corrosion Resistant |
| Material | Aluminum; TEP 950 |
| PV Value | 10000 lb/in² ft/min |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 550 °F |
| UPC Number | 662486108719 |
| Use with shafting Class | Class L |
| Weight | 0.27 lb |
| Wipers, Seals | Less Seals |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.5 in |
| [A] | 1.63 in |
| [B] | 1.69 in |
| [D] | 1.25 in |
| [E1] | 1.25 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F1] | 0.25 in |
| [G1] | 0.72 in |
| [G2] Access for Lubrication | Oil Lubricant Fitting |
| [N] | 0.19 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Static | 970 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Silverthin |
| Model | SA042XP0 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more