We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBUFB12AL FluoroNyliner linear bearing, bushing and pillow block. Closed, self-aligning, compensated I.D., corrosion resistant with integral wiper both ends. For use with 0.75 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUFB12AL
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$97.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 60.45 mm (2.380 in) |
|---|---|
| B | 52.32 mm (2.060 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| E1 | 44.45 mm (1.750 in) |
| F1 | 9.65 mm (0.380 in) |
| G1 | 22.61 mm (0.890 in) |
| N | 5.59 mm (0.220 in) |
| Static Load Rating | 8,451.621 N / 1900 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Cle-Force |
| Model | C68690 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 400088 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69318 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more