We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBUPB06L FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 0.375 in bore, Closed, Not Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant, Integral Wiper both ends. Use with 0.375 in Diameter Class L Shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB06L
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$67.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
- For use with L class Carbon steel or Stainless Steel Shafting
- Fluoronyliner Bushing included, factory installed, in each Pillow Block
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Closed |
| Corrosion Resistant Option | Corrosion Resistant |
| Material | Aluminum; TEP 950 |
| PV Value | 10000 lb/in² ft/min |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 550 °F |
| UPC Number | 662486201977 |
| Use with shafting Class | Class L |
| Weight | 0.13 lb |
| Wipers, Seals | Integral Wiper both ends |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.375 in |
| [A] | 1.75 in |
| [A2] | 1.13 in |
| [B] | 1.31 in |
| [E1] | 1.438 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [E2] | 0.875 in |
| [E2] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F] | 0.88 in |
| [F1] | 0.19 in |
| [G] | 0.7 in |
| [G1] | 0.41 in |
| [G2] Access for Lubrication | Oil Lubricant Fitting |
| [H] | 0.5 in |
| [H] Tolerance | ± 0.003 in |
| [H1] | 0.94 in |
| [N] | .16 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Static | 500 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Cle-Force |
| Model | C68844 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | VANLED10FW |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more