Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPB08LLS FluoroNyliner Bushing Bearing, Pillow Block, 0.5 in bore, Closed, Not Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Use with 0.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB08LLS
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$63.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
- For use with L class Carbon steel or Stainless Steel Shafting
- Fluoronyliner Bushing included, factory installed, in each Pillow Block
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Closed |
| Corrosion Resistant Option | Corrosion Resistant |
| Material | Aluminum; TEP 950 |
| PV Value | 10000 lb/in² ft/min |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 550 °F |
| UPC Number | 662486202066 |
| Use with shafting Class | Class L |
| Weight | 0.4 lb |
| Wipers, Seals | Less Seals |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.5 in |
| [A] | 2 in |
| [A2] | 1.38 in |
| [B] | 1.69 in |
| [E1] | 1.688 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [E2] | 1 in |
| [E2] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F] | 1.13 in |
| [F1] | 0.25 in |
| [G] | 0.97 in |
| [G1] | 0.44 in |
| [G2] Access for Lubrication | Oil Lubricant Fitting |
| [H] | 0.687 in |
| [H] Tolerance | ± 0.003 in |
| [H1] | 1.25 in |
| [N] | .16 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Static | 970 lbf |
Cle-Force C68237 3/16 1602 HS black oxyde HD job drill
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68237 |
$1.20
Each
Free shipping
$18.28
Each
Free shipping
$388.13
Each
Free Shipping orders over $100