Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBUPB16ALS FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 1 in bore, Closed, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Designed for use with 1 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB16ALS
$106.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 82.55 mm (3.250 in) |
|---|---|
| A2 | 60.45 mm (2.380 in) |
| B | 71.37 mm (2.810 in) |
| d | 25.40 mm (1.000 in) |
| E1 | 73.03 mm (2.875 in) |
| E2 | 44.45 mm (1.750 in) |
| F | 49.28 mm (1.940 in) |
| F1 | 9.65 mm (0.380 in) |
| G | 30.48 mm (1.200 in) |
| G1 | 21.84 mm (0.860 in) |
| H | 30.15 mm (1.187 in) |
| H1 | 55.63 mm (2.190 in) |
| N | 5.59 mm (0.220 in) |
| Static Load Rating | 15,568.776 N / 3500 lbf |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$464.24
Each
Free Shipping orders over $100
RAB WPLEDC80W/PCS LED Wall Pack delivers 9,815 lumens at 116.4 lm/W efficacy, replacing up to 400W metal halide. This 80W cutoff fixture features a precision die-cast aluminum housing, tempered glass lens, and IP66 rating for wet locations. Includes a 120V swivel photocell. DLC Listed (PEFT6ZSR) with 100,000-hour L70 lifespan and 5-year warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | WPLEDC80W/PCS |
$631.08
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson 511H20C2D 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 20 mm, High Precision grade, Narrow (C) style, approximately 0.08 C preload, steel construction. Designed for factory automation and linear motion applications requiring high accuracy and load capacity.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511H20C2D |
$287.07
Each
Free Shipping orders over $100
$108.74
Each
Free Shipping orders over $100
Greenfield 329065 M24X3 HTGP D8 4FL GP PLUG HAND TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 329065 |
$89.07
Each
Free shipping
Berkeley B74407 B1-1/2TPMS (1-1/2 x 2 x 6 M) Type "B" Close Coupled Centrifugal
| Brand | Berkeley |
| Model | B74407 |
$4,308.82
Each
Free Shipping orders over $100
Greenfield 301197 #5-44NF HTGP H2 3FL GP BOTTOM HAND TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 301197 |
$9.88
Each
Free shipping
Vikan 77133 Squeegee Ultra Hygiene Dbl Blade 20" PP/RB BL
| Brand | Vikan |
| Model | 77133 |
$36.69
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more