We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPB16LLS FluoroNyliner Bushing Bearing, Pillow Block, 1 in bore, Closed, Not Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Use with 1 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB16LLS
$106.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
- For use with L class Carbon steel or Stainless Steel Shafting
- Fluoronyliner Bushing included, factory installed, in each Pillow Block
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Closed |
| Corrosion Resistant Option | Corrosion Resistant |
| Material | Aluminum; TEP 950 |
| PV Value | 10000 lb/in² ft/min |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 550 °F |
| UPC Number | 662486202295 |
| Use with shafting Class | Class L |
| Weight | 2.4 lb |
| Wipers, Seals | Less Seals |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 1 in |
| [A] | 3.25 in |
| [A2] | 2.38 in |
| [B] | 2.81 in |
| [E1] | 2.875 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [E2] | 1.75 in |
| [E2] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F] | 1.94 in |
| [F1] | 0.38 in |
| [G] | 1.19 in |
| [G1] | 0.91 in |
| [G2] Access for Lubrication | 1/4-28 |
| [H] | 1.187 in |
| [H] Tolerance | ± 0.003 in |
| [H1] | 2.19 in |
| [N] | .22 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Static | 3500 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Telemecanique |
| Model | AB1AC24 |
| Brand | Brewer |
| Model | IS1665 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | LB6LC03M10 |
| Brand | Hanson |
| Model | 20951 |
| Brand | Brewer |
| Model | 1615-B |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more